19 września 2024
Nieodpłatna pomoc prawna oraz lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa
Przypominamy, że od 2016 r. na terenie powiatu wejherowskiego realizowana jest nieodpłatna pomoc prawna, nieodpłatne poradnictwo obywatelskie i nieodpłatna mediacja. Ta publiczna inicjatywa realizowana na terenie całego kraju kierowana jest do osób, których sytuacja życiowa nie pozwala na skorzystanie z odpłatnej usługi prawnika. Z nieodpłatnej pomocy mogą skorzystać także przedsiębiorcy samozatrudnieni, czyli prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą.
Porady odbywają się stacjonarnie w 9 punktach pomocy, zgodnie z harmonogramem. Zgłoszeń dokonuje się telefonicznie od poniedziałku do piątku w godz. 7:30-15:30 pod numerem telefonu 534 672 309 oraz w godz. 16:00-20:00 pod numerem telefonu 58 572 95 18. Osobom ze znaczną niepełnosprawnością ruchową, które nie mogą stawić się w punkcie osobiście, oraz osobom doświadczającym trudności w komunikowaniu się może być udzielana porada poza punktem albo za pośrednictwem środków porozumiewania się na odległość.
System nieodpłatnej pomocy jest regulowany Ustawą z dnia 5 sierpnia 2015 r. o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej oraz Rozporządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 grudnia 2018 r. w sprawie nieodpłatnej pomocy prawnej oraz nieodpłatnego poradnictwa obywatelskiego.
Jeżeli borykacie się Państwo z problemem, który nie ma wyłącznie charakteru prawnego i może być rozwiązany w całości lub w części przez inne instytucje, ukierunkowane na dany problem, to zapraszamy do zapoznania się z listą jednostek nieodpłatnego poradnictwa, którą prowadzi i corocznie aktualizuje Starosta Wejherowski.
Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa, o której mowa w art. 8a ustawy z dnia 5 sierpnia 2015 r.
o nieodpłatnej pomocy prawnej, nieodpłatnym poradnictwie obywatelskim oraz edukacji prawnej (Dz.U. z 2021 r. poz. 945.) to źródło informacji o instytucjach i organizacjach udzielających nieodpłatnych porad, zakresie poradnictwa, adresach i danych kontaktowych, dniach i godzinach działalności oraz kryteriach dostępu do usługi.
Poradnictwo udzielane jest w zakresie: poradnictwo rodzinne, psychologiczne, pedagogiczne, z zakresu pomocy społecznej, w sprawie rozwiązywania problemów alkoholowych i innych uzależnień, w sprawie przeciwdziałania przemocy w rodzinie, w ramach interwencji kryzysowej, dla bezrobotnych, dla osób pokrzywdzonych przestępstwem, a także z zakresu praw konsumentów, praw dziecka, praw pacjenta, ubezpieczeń społecznych, prawa pracy, prawa podatkowego, dla osób w sporze z podmiotami rynku finansowego i inne.
Lista jednostek nieodpłatnego poradnictwa Powiatu Wejherowskiego na 2024 r. znajduje się w galerii zdjęć.