22 maja 2024
Wejherowska Noc Muzeów
Dużym zainteresowaniem cieszyła się tegoroczna Noc Muzeów, podczas której mieszkańcy powiatu i przyjezdni goście mieli okazję skorzystać z atrakcji przygotowanych specjalnie na ten dzień przez wejherowskie placówki kulturalne, w tym Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej oraz Książnicę prof. Gerarda Labudy
Tegoroczna edycja Europejskiej Nocy Muzeów w powiatowej placówce muzealnej odbyła się pod hasłem „Na ludowo z Otylią”, w związku z 50. rocznicą śmierci Otylii Szczukowskiej, wybitnej rzeźbiarki, regionalistki, animatorki kultury kaszubskiej.
– Wszystkie atrakcje przygotowane na tą wyjątkową noc zostały inspirowane twórczością Otylii Szczukowskiej, która była nie tylko rzeźbiarką, etnografką, ale także prekursorką takiego etno designu – powiedział Dyrektor Muzeum Piśminnictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie Michał Hinc.
Odwiedzający mogli obejrzeć wystawy stałe i czasowe przygotowane w Pałacu i Książnicy, odwiedzić kącik tabacznika Jana Drzeżdżona i dowiedzieć się jak powstają tabakiery kaszubskie, zobaczyć pokaz sztuki garncarstwa Aleksandry Czoski oraz kiermasz prac uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej z Wejherowa i prac ceramicznych wypalonych w muzealnym piecu. Nie zabrakło również atrakcji dla dzieci, które mogły wziąć udział w warsztatach rzeźbienia w mydle czy malowania na szkle. Ponadto odwiedzający na specjalnie przygotowanej mapie zbierali pieczątki, które następnie mogli wymienić na nagrody. Goście mieli okazję także skosztować różnych specjałów przygotowanych przez panie z KGW z Bolszewa.
Tego dnia mieszkańcy mogli zwiedzić także Muzeum Piaśnickie, krypty w Klasztorze OO. Franciszkanów oraz Wejherowską Wspólnotę Pokoleń i Ratusz. Szereg atrakcji zapewniło również Bractwo Kurkowe na swojej strzelnicy przy ul. Strzeleckiej.
W wydarzeniu udział wzięli m.in. Wicestarosta Wejherowski Witold Reclaf, Członek Zarządu Marek Budnik, Członek Zarządu Marcin Drewa oraz radna Powiatu Wejherowskiego Alicja Skwarło.