czwartek, 30 listopada 2023 r.

imieniny:Andrzeja, Maury, Ondraszka

-1°

Powiatowe Obchody Dnia Niepodległości (galeria)

Powiatowe Obchody Dnia Niepodległości (galeria)

Za nami  105. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Tego dnia mieszkańcy Wejherowa, podobnie jak mieszkańcy w całej Polsce,  zamanifestowali swój patriotyzm uczestnicząc licznie w marszu niepodległościowym Nordic Walking, nabożeństwie oraz biało-czerwonej paradzie niepodległościowej.

Obchody Święta Narodowego rozpoczęły się tradycyjnie marszem niepodległościowym Nordic Walking. Następnie w kościele pw. Trójcy Świętej w Wejherowie odprawiona została uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny, z udziałem asysty honorowej wojska, uczniów klas mundurowych z Powiatowego Zespołu Szkół w Redzie, a także pocztów sztandarowych powiatowych szkół ponadpodstawowych. Ważnym akcentem uroczystości była biało-czerwona parada niepodległościowa. Uczestnicy wydarzenia przy akompaniamencie Gminnej Orkiestry Dętej Gminy Wejherowo przemaszerowali spod pomnika Jakuba Wejhera do Parku Miejskiego w Wejherowie. W przemarszu udział wzięli m.in.: władze samorządowe, radni, motocykliści, policja, straż pożarna, młodzież oraz licznie przybyli mieszkańcy Wejherowa i okolic.

11 listopada to ważny dzień dla każdego Polaka. Upamiętnia odzyskanie niepodległości przez Polskę po 123 latach zaborów oraz przypomina o naszych rodakach, którzy oddali życie za wolność naszej Ojczyzny. Dlatego celebrujmy Narodowe Święto Niepodległości z dumą i radością. Cieszmy się odzyskaną wolnością, spożytkujmy ją dla dobra Polski i naszej małej Ojczyzny – mówiła Starosta Wejherowski Gabriela Lisius.

W wejherowskim parku odbyło się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Zebrani mogli również wysłuchać zespołu LAST – hard rock cover group, posilić się ciepłą, żołnierską grochówką oraz obejrzeć wystawę sprzętu wojskowego, pojazdów pożarniczych i zabytkowych.

 

 Podczas sobotniego święta rozdawane były biało-czerwone kotyliony wykonane przez uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej przy Fundacji Zdrowia „Esco” oraz Powiatowy Zespół Kształcenia Specjalnego w Wejherowie. W trakcie wydarzenia mieszkańcom wręczane były również małe flagi państwowe. Wszystko po to, aby tego dnia nie zabrakło biało-czerwonych akcentów.

Zwieńczeniem tego wyjątkowego dnia był VIII Maraton Pieśni Patriotycznej, który odbył się w Muzeum Piśmiennictwa i Muzyki Kaszubsko-Pomorskiej w Wejherowie.

 

 

Przekaż 1,5% w powiecie wejherowskim
Projekt zrealizowany przez Instytut Wsparcia Organizacji Pozarządowych przy współpracy z PITax.pl PIT Online

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Szczegółowe warunki znajdzies w Polityce Prywatności