06 października 2023
Uroczyste otwarcie Środowiskowego Domu Samopomocy w Wejherowie
Od 2 października br. przy ulicy Zygmunta Krasińskiego 2 w Wejherowie funkcjonuje Środowiskowy Dom Samopomocy w Wejherowie. Głównym celem działalności powiatowej placówki jest rozwijanie w uczestnikach samodzielności, aktywności w życiu codziennym oraz nauka funkcjonowania w rodzinie i społeczeństwie. Zadanie zostało zrealizowane przez Powiat Wejherowski przy wsparciu środków zewnętrznych.
Na potrzeby osób niepełnosprawnych Powiat Wejherowski zaadoptował i gruntownie wyremontował budynek przy ulicy Zygmunta Krasińskiego 2 w Wejherowie. Dnia 6 października odbyło się uroczyste otwarcie Środowiskowego Domu Samopomocy.
W wydarzeniu wziął udział m.in.: Wiceminister Funduszy i Polityki Regionalnej Marcin Horała, Dyrektor Oddziału Pomorskiego PFRON Dariusz Majorek, Starosta Wejherowski Gabriela Lisius, Wicestarosta Jacek Thiel, Dyrektor ŚDS w Wejherowie Joanna Wąsowicz, samorządowcy oraz zaproszeni goście i pensjonariusze z innych ośrodków pomocy.
– Inwestycja długo czekała na swoją realizację, ale dziś możemy się cieszyć pięknym, przyjaznym i nowoczesnym obiektem, który ma służyć osobom niepełnosprawnym z terenu powiatu wejherowskiego. Ta placówka to spełnienie marzeń podopiecznych, którzy zyskali szansę na pewną samodzielność i dzięki niej będą lepiej przystosowani do życia w środowisku rodzinnym i społecznym – mówiła Starosta Wejherowski Gabriela Lisius.
Koszt inwestycji wyniósł 6,5 mln zł. Zadanie zostało zrealizowane z budżetu Powiatu Wejherowskiego przy wsparciu środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych (3 mln zł), Funduszy Europejskich (1 mln zł) oraz z budżetu państwa (700 tys. zł).
Środowiskowy Dom Samopomocy to ośrodek pobytu dziennego dla osób dorosłych z zaburzeniami psychicznymi, ze spektrum autyzmu oraz niepełnosprawnościami sprzężonymi, które będą mogły uczyć się samodzielności oraz nabywać umiejętności niezbędne w codziennym życiu.
W budynku znajdują się liczne sale przeznaczone między innymi do rehabilitacji i integracji, a także pracownie, w tym: komputerowa, kulinarna i gospodarstwa domowego, przyrodnicza, plastyczna, muzyczna, a także aktywizacji ruchowej i pokój wyciszeń. Podopieczni będą mieli zapewnioną opiekę, pomoc specjalistyczną, psychologiczną i pedagogiczną.
Środowiskowy Dom Samopomocy jest placówką dziennego pobytu, funkcjonującą 5 dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku. Jednak w przypadku wystąpienia potrzeby spowodowanej sytuacją życiową lub rodzinną, albo w przypadku realizacji całodobowego treningu samoobsługi i umiejętności społecznych, placówka zapewni swoim podopiecznym pobyt całodobowy.
– W nowo utworzonej placówce pomoc docelowo znajdzie 50 osób. Ośrodek zapewni podopiecznym możliwość rozwoju, zwiększenie zaradności oraz samodzielności dostosowanej do indywidualnych potrzeb każdego uczestnika – podkreśla Wicestarosta Jacek Thiel.